مثلث‌سازی: گرفتن نتایج بهتر تحقیقاتی با استفاده از چندین روش یواکسی به صورت همزمان

وقتی از چندین روش‌ متنوع تحقیقاتی استفاده می‌کنید با در نظر گرفتن چندین روش جمع‌آوری و تفسیر داده‌ها، نتایج معتبرتری رو در تحقیقات خود تضمین می‌کنید.

avatar
زینب وصال
بازنشر:

متقاعد کردن ذی‌نفعان به ضرورت تحقیقات کاربر یکی از چالش‌های بزرگ طراحان و بازاریابان است. گذشته از اینکه ذی‌نفعان نگران هزینه‌ی زیاد و زمان طولانی تحقیقات کاربر هستند، اگر مزایای انجام این تحقیقات رو تجربه نکرده باشند در مورد میزان کمکی که میتونه به پروژه بکنه و درستی نتایجش مردد هستند.

مردد بودن به درستی نتیجه‌ی تحقیقات در مطالعات کوچک طبیعی و به حق هست چون مطالعه‌ی نمونه‌ی کوچک محدودیت تحقیقات کیفی‌ست و بالعکس کمبود کانتکست و معنا در روش‌های تحقیقات کمی، مثل تجزیه و تحلیل داده‌ها، محدودیت تحقیقات کمی‌ست.

همه‌ی انواع روش‌های تحقیقاتی محدودیت‌هایی دارند اما به این به معنی نیست که باید تحقیقات رو کنار بذاریم بلکه بالعکس باید از چندین روش تحقیقاتی در کنار هم استفاده کنیم تا بتونیم محدودیت‌ها رو پوشش بدیم و به نتایج معتبری در تحقیقات خود برسیم. این رویکرد استفاده از چندین تکنیک تحقیق رو مثلث‌‌سازی می‌نامند که در این مطلب، برگرفته از نوشته کاترین ویتنتون، مدیر استراتژی دیجیتال nngroup، بهش می‌پردازیم.

مثلث‌سازی: گرفتن نتایج بهتر تحقیقاتی با استفاده از چندین روش یواکسی به صورت همزمان

مثلث‌سازی: گرفتن نتایج بهتر تحقیقاتی با استفاده از چندین روش یواکسی به صورت همزمان

تعریف مثلث‌سازی برطبق دانشنامه طراحی تحقیق:

استفاده از چندین منبع داده یا چند روش برای تجزیه و تحلیل داده‌ها برای افزایش اعتبار یک مطالعه‌ی تحقیقاتی را مثلث‌سازی گویند.

اصطلاح مثلث‌سازی از علم هندسه گرفته شده، جایی که با دانستن مختصات دقیق دو نقطه میتونید فاصله‌ی بین دو نقطه رو محاسبه کنید. در پژوهش علوم اجتماعی مثلث‌سازی به این معنی نیست که شما دقیقا به دو روش متفاوت نیاز دارید بلکه داده‌ها و روش‌ها رو با هم ترکیب می‌کنید تا به درک جامعی از پدیده برسید، اعتبار داده‌ها با همگرایی اطلاعات از منابع مختلف بررسی بشه و همچنین دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرهای متفاوت، موضوعی رو روشن کنه.

با مثلث‌سازی به سوال از دیدگاه‌های مختلف پرداخته میشه تا قسمت‌های پنهان موضوع آشکار بشه. قطعا شما این کار رو به صورت متداول در زندگی روزمره خودتون انجام میدید. وقتی نظر یک نفر دیگه رو در مورد یک وضعیت یا موقعیت می‌پرسید در واقع میخوایید اون قسمت‌هایی که براتون مشخص نیست آشکار بشه.

مثال‌هایی از مثلث‌سازی در طراحی تجربه کاربر

مثلث‌سازی در یواکس میتونه در فرم‌های مختلف استفاده بشه. میتونه به همون سادگی باشه که بخوایید تحلیل داده‌های موجود و یا رضایت مشتری‌ها رو بررسی کنید.

دو مثال از چگونگی استفاده از مثلث‌سازی تحقیقات یواکسی اینجا نشان داده شده. سمت راستی: مثلث‌سازی برای مطالعه روی یک فعالیت با استفاده از روش‌های متفاوت مثل تحقیقات کمی، تحقیقات کیفی و نقد و بررسی تخصصی. سمت چپ: مثلث‌سازی با آنالیز معیارهای متفاوت مرتبط به یک فعالیت مثل رده‌بندی‌های رضایت، زمان صرف شده و حجم درآمد.

دو مثال از چگونگی استفاده از مثلث‌سازی تحقیقات یواکسی اینجا نشان داده شده. سمت راستی: مثلث‌سازی برای مطالعه روی یک فعالیت با استفاده از روش‌های متفاوت مثل تحقیقات کمی، تحقیقات کیفی و نقد و بررسی تخصصی. سمت چپ: مثلث‌سازی با آنالیز معیارهای متفاوت مرتبط به یک فعالیت مثل رده‌بندی‌های رضایت، زمان صرف شده و حجم درآمد.

چند نمونه عملی مثلث‌سازی در تحقیق:

  • میزان رضایت‌مندی کاهش پیدا کرده ← درآمد و زمان صرف شده رو بررسی می‌کنید تا ببینید آیا آنها هم تغییر کردند یا نه
  • یک تست کاربردپذیری کمی، نرخ پایینِ موفقیت رو در فرم اشتراک نشان میده ← تحقیقات کیفی انجام میدید تا متوجه ویژگی‌های مشکل‌ساز بشید.
  • تیم فروش گزارش میده که کاربرها احساس می‌کنند استفاده از نرم‌افزار سخته ← یک تست کاربردپذیری انجام میدید تا مشکل‌ها رو مشاهده کنید.
  • آنالیز داده‌ها نشان میده که یک ویژگی نرخ خطای بالایی داره ← سوابق پشتیبانی مشتری‌ها رو بررسی می‌کنید تا ببینید آیا مشکلات مربوط به این ویژگی گزارش داده شده.
  • صاحبه‌ها، یک انگیزه خرید عجیبی رو پیشنهاد می‌کنند ← یک نظرسنجی برای ارزیابی میزان فراوانی این انگیزه انجام میدید.
  • یک محقق، چندین تم و الگو را در متن مصاحبه‌ها درآورده است ← از یک محقق دیگر می‌خواهید به صورت جداگانه این مصاحبه‌ها رو بررسی کنه تا ببینید آیا او هم همین تم‌ها و الگوها رو کشف می‌کنه.

چه زمانی باید از مثلث‌سازی استفاده کرد

هر چه تصمیمی که قراره گرفته بشه مهمتر باشه، به مثلث‌سازی باید بیشتر بها داده بشه. در واقع چه بخواهید چه نخواهید داده‌هایی از منابع دیگری بدست خواهید اورد. مثلا بعد از اینکه طراحی‌تون رو پیاده‌سازی کردید، اطلاعاتی از میزان موفقیت محصول در بازار بدست میارید. البته تو این مرحله تنظیم محصول‌‌تون سخت‌تر و گران‌تر میشه.

اگر از قبل از مثلث‌سازی استفاده کنید، از واکنش‌های غیرمنتظره کاربرهای واقعی‌تون کمتر متعجب خواهید شد.

نباید از خودتون بپرسید که چقدر میتونید برای این تحقیق وقت بذارید بلکه باید بپرسید چقدر میتونید بروز مشکلات و یا شکست رو بپذیرید.

در تصمیم‌گیری‌های گران قیمت، مثل طراحی مجدد یک محصول کامل، مستلزم مثلث‌سازی قوی با ترکیبی از جمع آوری و تجزیه و تحلیل کمی و کیفی داده‌ها و همچنین یک تحلیل خارجی و مستقل هست.

تصمیمات ساده و برگشت پذیر به سرمایه گذاری زیادی احتیاج ندارند. اما تیم های باتجربه می‌دونند بررسی همگرایی بقیه داده‌های موجود از رویکرد پیشنهادی، حداقل چندین ساعت می‌ارزه.

اگر مهارت‌های متنوع و انعطاف‌پذیری در تیم یواکس خود داشته باشید، مثلث‌سازی خیلی راحت‌تر میشه.برای اینکه بتونید بدون اتلاف وقت مثلث‌سازی کنید، به طیف وسیعی از تجربه‌ها در استفاده از روش‌های مختلف نیاز دارید تا بتونید سریع روش‌ها رو پیاده‌سازی کرده و از نتایج‌شون بهره‌مند بشید. در نهایت ، این تنوعِ مهارت‌ها گامی مهم برای داشتن یک تمرین یواکسی بالغه که می‌تونه خیلی سریع منجر به ارایه‌ی بینش‌های ارزشمند و قابل‌اطمینان بشه.

avatar
زینب وصال
بازنشر: